Skip to content

591 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1947

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Aug 8, 2017

Property Information

Block6505
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description1SB 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,800
52%
Improvement Value:$118,800
48%
Total Assessment$247,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,986+3.0%
2024$9,691+3.1%
2023$9,396+1.4%
2022$9,268+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000

To:

Sq Ft1,284DeedBook 20170, Page 72203

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12062, Page 6275

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5291, Page 700

Property Built

Built

Year Built: 1947