Skip to content

12 Tremont AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2017

Property Information

Block6605
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,564
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,800
46%
Improvement Value:$167,700
54%
Total Assessment$312,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,603+3.0%
2024$12,231+3.1%
2023$11,859+1.4%
2022$11,697+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 12327, Page 8171

Property Built

Built

Year Built: 1931