Skip to content

19 Sunset AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1941

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Mar 15, 2016

Property Information

Block6605
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,668
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,500
53%
Improvement Value:$143,400
47%
Total Assessment$306,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,377+3.0%
2024$12,012+3.1%
2023$11,647+1.4%
2022$11,487+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000

To:

Sq Ft1,464DeedBook 20160, Page 29471

Property Built

Built

Year Built: 1941