Skip to content

8 Smith StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Date
Jun 14, 2011

Property Information

Block6702
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,600
45%
Improvement Value:$116,100
55%
Total Assessment$209,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,957+3.2%
2024$7,708+3.3%
2023$7,458+1.5%
2022$7,349+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1922