Skip to content

2 Smith StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
May 2, 2017

Property Information

Block6702
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class45
Description2SS 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,095
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,900
48%
Improvement Value:$155,100
52%
Total Assessment$298,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,018+3.0%
2024$11,664+3.1%
2023$11,309+1.4%
2022$11,154+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft2,095DeedBook 20170, Page 65624

Property Sale

Sale
$381,900
DeedBook 6116, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1922