Skip to content

197 Belleville AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1827

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 5, 2002

Property Information

Block6705
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,200
53%
Improvement Value:$117,300
47%
Total Assessment$249,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,062+3.0%
2024$9,765+3.1%
2023$9,469+1.4%
2022$9,339+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,376DeedBook 5949, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1827