Skip to content

191-193 Belleville AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1954
Commercial

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 18, 2009

Property Information

Block6705
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class---
Description1SCB CABINET SH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,009
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,100
41%
Improvement Value:$189,600
59%
Total Assessment$323,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,055+3.0%
2024$12,670+3.1%
2023$12,284+1.4%
2022$12,116+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft4,009DeedBook 12202, Page 1753

Property Built

Built

Year Built: 1954