Skip to content

55-57 Bridge StreetBelleville, NJ 07109

Built 1877

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jan 29, 2026

Property Information

Block6706
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,100
55%
Improvement Value:$121,100
45%
Total Assessment$269,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,857+3.0%
2024$10,536+3.1%
2023$10,216+1.4%
2022$10,076+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

DeedBook 20260, Page 9846

Property Built

Built

Year Built: 1877