Skip to content

126 Mill Street

Belleville, NJ 07109

Built 1877

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 7, 2018

Property Information

Block7502
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,354
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,500
44%
Improvement Value:$145,700
56%
Total Assessment$260,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,494+3.0%
2024$10,184+3.1%
2023$9,875+1.4%
2022$9,739+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,354DeedBook 20180, Page 42247

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,354DeedBook 20160, Page 41676Recorded5/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1877