Skip to content

47 Bridge StreetBelleville, NJ 07109

Built 1892

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Feb 3, 2015

Property Information

Block6706
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class45
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,748
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,400
37%
Improvement Value:$148,300
63%
Total Assessment$233,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,425+3.0%
2024$9,147+3.1%
2023$8,869+1.4%
2022$8,747+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,790DeedBook 12545, Page 2393

Property Built

Built

Year Built: 1892