Skip to content

115 William StreetBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 7, 2002

Property Information

Block7505
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class45
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,200
39%
Improvement Value:$141,000
61%
Total Assessment$231,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,324+3.0%
2024$9,049+3.1%
2023$8,774+1.4%
2022$8,654+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,768DeedBook 5909, Page 503

Property Built

Built

Year Built: 1897