Skip to content

200-212 Mill StreetBelleville, NJ 07109

Built 1965
Apartment

Last Sale Price
$2,900,000
Last Sale Date
Feb 28, 2017

Property Information

Block6706
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class---
Description2SB 26APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage15,632
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$910,000
37%
Improvement Value:$1,550,000
63%
Total Assessment$2,460,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$99,212+3.0%
2024$96,284+3.1%
2023$93,357+1.4%
2022$92,078-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,900,000

To:

Sq Ft15,632DeedBook 20170, Page 19208

Property Sale

Sale
$2,955,000
DeedBook 6272, Page 940

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 5602, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1965