Skip to content

487 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1970
Apartment

Last Sale Price
$3,968,000
Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block4202
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class10
Description3SB 22APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage16,320
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$630,000
37%
Improvement Value:$1,083,700
63%
Total Assessment$1,713,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$69,114+3.0%
2024$67,074+3.1%
2023$65,035+1.4%
2022$64,144+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,968,000

To:

Sq Ft16,320DeedBook 20150, Page 96778

Property Sale

Sale
$8,032,232
DeedBook 12098, Page 1470

Property Built

Built

Year Built: 1970