Skip to content

216 Mill StreetBelleville, NJ 07109

Built 1877

Last Sale Date
Sep 16, 2014

Property Information

Block6706
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2SF3G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,315
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,100
47%
Improvement Value:$117,700
53%
Total Assessment$223,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,026+3.0%
2024$8,760+3.1%
2023$8,493+1.4%
2022$8,377+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1877