Skip to content

24 Lloyd PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1932

Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block6903
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SS1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
47%
Improvement Value:$133,900
53%
Total Assessment$251,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,159+3.0%
2024$9,859+3.1%
2023$9,560+1.4%
2022$9,429+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1932