Skip to content

201 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2022

Property Information

Block6905
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SS2G 1FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,548
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,300
42%
Improvement Value:$248,800
58%
Total Assessment$430,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,346-2.7%
2024$17,832+3.1%
2023$17,290+1.4%
2022$17,053+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$264,500
DeedBook 12354, Page 4959

Property Sale

Sale
$432,000
DeedBook 12033, Page 4352

Property Built

Built

Year Built: 1926