Skip to content

21 Lincoln TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2013

Property Information

Block7602
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,544
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,900
36%
Improvement Value:$198,800
64%
Total Assessment$310,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,531+3.0%
2024$12,161+3.1%
2023$11,791+1.4%
2022$11,630+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5846, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1922