Skip to content

265 Little StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2023

Property Information

Block7006
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,364
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
41%
Improvement Value:$159,700
59%
Total Assessment$271,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,958+3.0%
2024$10,634+22.5%
2023$8,679+1.4%
2022$8,560+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927