Skip to content

275 Little StreetBelleville, NJ 07109

Built 1902

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Jan 15, 1992

Property Information

Block7006
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,200
44%
Improvement Value:$145,200
56%
Total Assessment$258,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,421+3.0%
2024$10,114+3.1%
2023$9,806+1.4%
2022$9,672+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 5208, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1902