Skip to content

47 Cleveland Street

Belleville, NJ 07109

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2019

Property Information

Block7502
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class47
Description2SF4BMTG 2FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,408
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,600
26%
Improvement Value:$326,000
74%
Total Assessment$440,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,769+3.0%
2024$17,245+3.1%
2023$16,721+1.4%
2022$16,492+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 6137, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1995