Skip to content

39 Washington Avenue

Belleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Sep 22, 2015

Property Information

Block7502
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,910
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
29%
Improvement Value:$188,600
71%
Total Assessment$265,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,691+3.0%
2024$10,376+3.1%
2023$10,061+1.4%
2022$9,923+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000

To:

Sq Ft1,890DeedBook 20160, Page 5341

Property Built

Built

Year Built: 1897