Skip to content

11 Van Rensselaer StreetBelleville, NJ 07109

Built 1973

Last Sale Price
$662,000
Last Sale Date
May 30, 2023

Property Information

Block7503
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class47
Description2SF1G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,418
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,400
30%
Improvement Value:$265,500
70%
Total Assessment$380,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,362+4.8%
2024$14,658+3.2%
2023$14,205+1.4%
2022$14,007+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$662,000

To:

Sq Ft2,418DeedBook 20230, Page 37097

Property Built

Built

Year Built: 1973