Skip to content

58-60 Dow StreetBelleville, NJ 07109

Built 1887

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Mar 22, 2016

Property Information

Block7505
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,668
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,200
44%
Improvement Value:$179,700
56%
Total Assessment$320,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,942+3.0%
2024$12,560+3.1%
2023$12,178+1.4%
2022$12,011+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,668DeedBook 20160, Page 26767

Property Sale

Sale
$127,000

From:

To:

Sq Ft1,668DeedBook 12522, Page 8772Recorded11/3/2014

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 5500, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1887