Skip to content

98 Dow StreetBelleville, NJ 07109

Built 1907

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Apr 9, 2021

Property Information

Block7601
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SFSHE 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,900
45%
Improvement Value:$109,300
55%
Total Assessment$200,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,074+3.0%
2024$7,836+3.1%
2023$7,598+1.4%
2022$7,493+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,184DeedBook 20210, Page 53158

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1907