Skip to content

37 Church TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block7402
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
34%
Improvement Value:$172,700
66%
Total Assessment$261,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,554+3.0%
2024$10,243+3.1%
2023$9,932+29.4%
2022$7,673+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,372DeedBook 20200, Page 95342

Property Sale

Sale
$172,000
Sq Ft1,204DeedBook 20200, Page 34021Recorded4/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 1912