Skip to content

2 Hornblower AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2010

Property Information

Block7602
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class47
Description2.5SF 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,624
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,900
29%
Improvement Value:$239,700
71%
Total Assessment$337,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,615+3.0%
2024$13,214+3.1%
2023$12,812+1.4%
2022$12,636+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5510, Page 885

Property Built

Built

Year Built: 1922