Skip to content

29 Lincoln TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Jun 25, 1992

Property Information

Block7602
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,800
33%
Improvement Value:$225,800
67%
Total Assessment$334,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,494+3.0%
2024$13,096+3.1%
2023$12,698+1.4%
2022$12,524+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000

To:

Sq Ft2,304DeedBook 5217, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1922