Skip to content

132 Rutgers Street

Belleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Date
Apr 13, 2009

Property Information

Block7701
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,408
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,100
50%
Improvement Value:$180,700
50%
Total Assessment$358,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,220+3.1%
2024$13,793+3.2%
2023$13,366+1.4%
2022$13,180+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1917