Skip to content

134 Rutgers Street

Belleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 12, 1996

Property Information

Block7701
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SB 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,774
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,900
36%
Improvement Value:$158,200
64%
Total Assessment$246,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,925+3.0%
2024$9,632+3.1%
2023$9,340+1.4%
2022$9,212+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917