Skip to content

136 Rutgers StreetBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block7701
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,900
50%
Improvement Value:$110,100
50%
Total Assessment$219,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,832+3.0%
2024$8,572+3.1%
2023$8,311+1.4%
2022$8,197+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1897