Skip to content

143-149 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1956
Other Exempt

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Nov 4, 2022

Property Information

Block7803
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description1SB2BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,818
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$236,500
50%
Improvement Value:$233,100
50%
Total Assessment$469,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$18,380+3.1%
2023$17,821+1.4%
2022$17,577+5.7%
2021$16,629-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft1,818DeedBook 20221, Page 152

Property Sale

Sale
$78,000
Sq Ft1,818DeedBook 20210, Page 21482Recorded2/25/2021

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 12224, Page 826

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5587, Page 580

Property Built

Built

Year Built: 1956