Skip to content

137 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1930

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 4, 2026

Property Information

Block7803
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,506
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,300
44%
Improvement Value:$170,400
56%
Total Assessment$306,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,369+3.0%
2024$12,004+3.1%
2023$11,639+1.4%
2022$11,480+5.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$185,000

To:

DeedBook 20260, Page 8456

Property Sale

Sale
$285,000

To:

DeedBook 5941, Page 286

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1930