Skip to content

433 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1908

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jun 9, 2022

Property Information

Block7902
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,467
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
29%
Improvement Value:$287,800
71%
Total Assessment$403,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,257+3.0%
2024$15,777+47.1%
2023$10,726+1.5%
2022$10,572+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft2,467DeedBook 20220, Page 63936

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,467DeedBook 20220, Page 10938Recorded2/4/2022

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6054, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1908