Skip to content

32 Essex StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2023

Property Information

Block7902
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,600
45%
Improvement Value:$180,400
55%
Total Assessment$329,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,269+3.0%
2024$12,877+3.1%
2023$12,486+1.4%
2022$12,314+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 12454, Page 4791Recorded8/30/2013

Property Built

Built

Year Built: 1922