Skip to content

208 Linden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jul 18, 1994

Property Information

Block8006
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G 1FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,649
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,600
33%
Improvement Value:$232,500
67%
Total Assessment$347,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,999+3.0%
2024$13,585+3.1%
2023$13,172+1.4%
2022$12,992+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft2,649DeedBook 5325, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1922