Skip to content

172 Linden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1877

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Apr 22, 2019

Property Information

Block8006
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,119
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
34%
Improvement Value:$226,800
66%
Total Assessment$344,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,906+3.0%
2024$13,495+3.1%
2023$13,085+1.4%
2022$12,906+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,119DeedBook 20190, Page 46812

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 6159, Page 911

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 5271, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1877