Skip to content

736 Belleville AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1992
Commercial

Last Sale Price
$1,100,500
Last Sale Date
Dec 27, 2013

Property Information

Block801
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description1SCB RETAIL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,214
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$222,800
18%
Improvement Value:$1,030,800
82%
Total Assessment$1,253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,558+3.0%
2024$49,066+3.1%
2023$47,574+1.4%
2022$46,922+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,500

To:

Sq Ft5,214DeedBook 12478, Page 1259

Property Sale

Sale
$8,700,000
DeedBook 6366, Page 502

Property Sale

Sale
$3,176,511
DeedBook 5753, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1992