Skip to content

Franklin Sq(Unit C0006)Belleville, NJ 07109

Built 2003

Last Sale Date
Jan 19, 2018

Property Information

Block301
Lot16
QualifierC0006
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description1ST:MALL-
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$792,500
50%
Improvement Value:$798,300
50%
Total Assessment$1,590,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$64,157+3.0%
2024$62,264+3.1%
2023$60,371+1.4%
2022$59,544+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2003