Skip to content

143 Bremond StreetBelleville, NJ 07109

Built 1946

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 3, 2019

Property Information

Block8101
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description1SS1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,500
50%
Improvement Value:$166,000
50%
Total Assessment$329,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,289+3.0%
2024$12,897+3.1%
2023$12,505+1.4%
2022$12,333+25.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 20191, Page 5667

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 20190, Page 39578Recorded4/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 1946