Skip to content

236 Linden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2020

Property Information

Block8103
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
51%
Improvement Value:$108,100
49%
Total Assessment$220,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,897+3.0%
2024$8,634+3.1%
2023$8,372+1.4%
2022$8,257+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 12250, Page 7888

Property Built

Built

Year Built: 1922