Skip to content

74-76 Carmer AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1974
Apartment

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
May 31, 2019

Property Information

Block8402
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class---
Description2SF 5FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,256
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
39%
Improvement Value:$273,600
61%
Total Assessment$448,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,092+3.0%
2024$17,558+3.1%
2023$17,024+1.4%
2022$16,791+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,150,000

To:

Sq Ft3,256DeedBook 20190, Page 60892

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5403, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1974