Skip to content

7 Cleveland StreetBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Price
$302,000
Last Sale Date
Apr 21, 2004

Property Information

Block8502
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,937
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,200
32%
Improvement Value:$205,000
68%
Total Assessment$300,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,107+3.0%
2024$11,750+3.1%
2023$11,393+1.4%
2022$11,236+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$302,000

To:

Sq Ft1,937DeedBook 6063, Page 940

Property Built

Built

Year Built: 1912