Skip to content

68 Mill StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917
Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$955,000
Last Sale Date
Dec 22, 2025

Property Information

Block8502
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class10
Description3SF 6APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,596
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
35%
Improvement Value:$390,000
65%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,198-4.5%
2024$25,331+3.1%
2023$24,561+1.4%
2022$24,225+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$955,000
Sq Ft4,596DeedBook 20260, Page 899Recorded1/6/2026

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft4,596DeedBook 20210, Page 75227Recorded6/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 1917