Skip to content

10 Quinton StreetBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block8503
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,090
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,700
38%
Improvement Value:$129,100
62%
Total Assessment$206,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,340+3.0%
2024$8,094+3.1%
2023$7,848+1.4%
2022$7,741+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 12118, Page 7786

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5993, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1912