Skip to content

42 Magnolia StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2007

Property Information

Block1404
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SB 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,000
35%
Improvement Value:$118,900
65%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,376+3.0%
2024$7,159+3.1%
2023$6,941+1.4%
2022$6,846+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917