Skip to content

7 Quinton StreetBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jan 10, 2025

Property Information

Block8503
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage804
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,000
46%
Improvement Value:$93,200
54%
Total Assessment$171,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,905+3.0%
2024$6,701+3.1%
2023$6,497+1.4%
2022$6,408+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft804DeedBook 20250, Page 3541

Property Built

Built

Year Built: 1912