Skip to content

71 Belleville AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2017

Property Information

Block8602
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,284
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
43%
Improvement Value:$107,400
57%
Total Assessment$186,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,534+3.0%
2024$7,311+3.1%
2023$7,089+1.4%
2022$6,992+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 6100, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1897