Skip to content

364 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917
Commercial

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jun 18, 1993

Property Information

Block8801
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
Description3SF STORE+2APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,306
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,800
34%
Improvement Value:$181,200
66%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,091-5.5%
2024$11,742-5.1%
2023$12,372+1.4%
2022$12,202+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft3,306DeedBook 5266, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1917