Skip to content

398 Washington Avenue

Belleville, NJ 07109

Built 1912
Commercial

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Oct 30, 2000

Property Information

Block8901
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,734
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,100
38%
Improvement Value:$191,300
62%
Total Assessment$309,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,478+3.0%
2024$12,110+3.1%
2023$11,742+1.4%
2022$11,581+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$162,500

To:

Sq Ft3,734DeedBook 5736, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1912