Skip to content

101 Little Street

Belleville, NJ 07109

Built 1887

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block8904
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
28%
Improvement Value:$228,900
72%
Total Assessment$316,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,777+3.0%
2024$12,400+39.2%
2023$8,911+1.4%
2022$8,789+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,976DeedBook 20211, Page 46891

Property Sale

Sale
$164,900

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 20170, Page 48861Recorded6/6/2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5228, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1887